Zakládání trvalkového záhonu
Před založením záhonu je dobré si ujasnit, jaký bude mít záhon tvar, zda bude navazovat v zahradě na určitý prvek (např. na terasu, ohniště, studnu) a také proč na určitém místě trvalkový záhon chcete mít. Budete na něj koukat z okna domu? Nebo od posezení? Nebo má trvalkový záhon něco zakrýt nebo rozdělit prostor? Podle odpovědí na tyto otázky, pak můžeme volit skladbu květin.
V Zahradě v obýváku mám pro vás větší prostor ukázat ve videu, jak např. založit trvalkový záhon tak, aby se rostlinám dobře dařilo, jakou zvolit skladbu rostlin, které rostliny kvetou současně a které po sobě.
Nejdůležitější před samotnou realizací záhonu je nejprve příprava půdy. Vlivem klimatické změny čím dál více záleží na kvalitě půdy než dříve. Proto je důležité do půdy přidat před sázením kompost, organickou hmotu, která dodává rostlinám jak živiny, ale i vláhu. Kompost totiž pojme a udrží větší množství srážek nebo zálivky než často původní zemina bez přidání této organické složky. Půdu s vyšším objemem vláhy rostliny ocení zvláště v období bez srážek a současně s vysokými teplotami.
Dále je dobré si ujasnit, zda záhon chceme lemovat obrubníkem nebo ne. Pokud kolem záhonu nezaložíme obrubník, je třeba počítat s obrytím záhonu zhruba 1 x ročně. Do záhonu totiž vrůstá nejčastěji okolní trávník.
Trvalky nejčastěji sázíme v záhoně do tzv. trojsponu (viz. foto níže). Každá rostlinka tak má více místa pro svůj růst.
Hodně vody se při vysokých teplotách odpaří, a proto je po vysazení rostlin důležité mulčování jak už kůrou, slámou, štěpkou (nařezané zbytky dřevní hmoty), štěrkem nebo jiným přírodním materiálem. Ale o tom píši v článku Mulčování trvalek níže.
Pokud chcete zakládat nebo měnit zahradu, podívejte se také na moji nabídku zde:
zahradní poradenství nebo návrh zahrady